» Ana Sayfa
» Özel Dersler
» Kick Boks
» Wushu Sanda
» Muay Thai
» Kick Boks Grup Seansları
» iletişim Bilgileri
Dini ve Milli Açıdan Mücadele Sporları
Dini ve Milli Açıdan Mücadele Sporları

Merhaba, genellikle spor, sağlık ve başarı odaklı olarak değerlendirilen bir aktivitedir. Bu yazımızda spora özellikle mücadele sporlarına farklı bir açıdan bakarak Dini ve Milli yönü ile mücadele sporlarını değerlendireceğiz. 

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi sporun en güzel yönlerinden bir tanesi gençliğimizi yada genel olarak toplumu sağlıklı yaşamaya odaklayan, sigara, içki, alkol, uyuşturucu gibi madde bağımlılığından uzak tutan bir aktivite olmasıdır.

Mücadele Sporları

Büyük bir kısmı müslüman olan bir toplumda yaşıyoruz böylece bu milletin çocuklarına yapılan her türlü yatırım tarihte olduğu gibi bugün de  islamiyet adına yapılan yatırımdır.

Bu milletin gençleri sağlıklı, kötü alışkanlıklardan uzak olarak yetiştiği takdirde dün olduğu gibi bugünde hem millete hem ümmete faydalı olacaktır.
 
Bunun yanında dinimizce malayani denilen insanın dünyasına ve ahiretine faydalı olmayan işlerle uğraşmak yerine icra ettiği branşla meşgul olacak gençler özgüven sahibi, kararlı ve sağlam bir psikolojiye sahip olacaktır. Bunun tezahürleri  spor hayatının yanı sıra okul ve mesleki hayatlarında da olacaktır.
 
Peygamber efendimizin de yüzme, atıcılık, koşu gibi sporlar yaptığı bilinmektedir. Bunun yanında peygamber efendimizin ahir zamanda ümmetin tembelliğinden korktuğunu ifade etmesi de (Ümmetimin üzerine korktuklarının en korkuncu; Karnının büyüklüğü, uykuya devam, tembellik ve yakînin zayıflığıdır. 
Ravi: Hz. Câbir (Radıyallahu Anh) [Ramuz El Ehadis/Ahmed Ziyâüddin Gümüşhanevî, Sayfa 20] ) sporun dinimiz açısından ne kadar önemli bir müessese olduğunun bir ifadesidir. Mücadele sporlarında belli bir disipline sahip olan insanlar, çalışmaktan kaçmayacak, kazandığı mücadele ruhuyla günlük hayatta karşısına çıkan engelleri aşmak için elinden gelen çabayı gösterecektir.
 
Müminin güç ve kuvvet sahibi olması önemlidir. Her alanda güç ve kuvvet sahibi olmak gerektiği gibi bedenen de güçlü ve sıhhatli olmak gerekmektedir.  Rasül-i Ekrem efendimizin "İlim çin de de olsa alınız", "ilim müminin yitik malıdır. Nerede bulursa almaya hak sahibidir" gibi hadisi şeriflerin yanı sıra Zümer Suresi 9. Ayeti Kerime de (Rasülüm Deki; Hiç. bilenlerle bilmeyen bir olurmu) buyrulmuştur. Öyleyse müslüman bilenlerden olmalıdır. Her türlü ilimi bildiği öğrendiği gibi savaş sanatlarını da öğrenmelidir.
Kick Boks
 
Azerbaycan Hocalı katliamında dünyanın her tarafından savaş konusunda kendilerini yetiştirmiş ve örgütlenmiş ermeni kafirleri Müslüman Türk çocuklarına saldırmış, eziyet etmiş, derilerini yüzmüştür. Hocalıyı savunan ise orada muhkim günlük hayatlarında çiftçilik, çobanlık gibi mesleklerle meşgul olan köylülerdir.
Hocalı Katliamı
 
Allah Milletimizi tekrar böyle bir duruma düşürmesin duasını ettikten sonra tedbirli olmakla mükellef olduğumuzu da unutmamalıyız.
 
Dinimizi ve milletimizi müdafa mecburiyeti söz konusu olduğunda bu görevin sigara, içki, alkol, uyuşturucu gibi maddelerle kendi vücudlarını bitirmiş bir gençlikle layıkıyla yerine getirilemeyeceği aşikardır. 
 
Bu göreve ancak  düşmanla empati kurarak strateji geliştirebilecek, ruhen ve bedenen güçlü, akıllı, çalışkan insanlar talip olacak ve uyum sağlayabileceklerdir.
 
Bu açıdan boks, kick boks, wushu, muay thai, taekwondo, judo, karate ne olursa olsun mücadele sporlarının önemi büyüktür. Gençlerimiz müsabık olmasalar bile bu branşlar hakkında bilgi sahibi olmalı ve egzersiz, alıştırma yapmalıdırlar. 
 
Abdülhamit TOPÇU
Tüm Hakları Saklıdır.
© 2012